calypso

calypso

Każdy kto sam buduje i administruje swoją stroną internetową prędzej czy później natknie się na tajemniczo brzmiący skrót – FTP. Cóż to takiego jest i do czego służy?

Zacznijmy od podstaw. Internet jest wielką siecią wszelakiej maści komputerów, którym przypisane są adresy IP i które muszą się ze sobą w jakiś sposób „porozumiewać”. Tak jak u ludzi, do porozumiewania się niezbędne jest jednak operowanie odpowiednim „językiem”, który posiada ścisłe reguły i kroki postępowania. Dla komputerów zbiór tych reguł nazywany jest protokołem. FTP, czyli File Transfer Protocol, jest właśnie protokołem transferu plików na linii klient – serwer.

Jest to bardzo uproszczone wyjaśnienie, ale taka wiedza w zupełności wystarczy, by w podstawowym stopniu zarządzać stroną postawioną na WordPress’ie. Czasem nie mamy możliwości zrobienia aktualizacji wtyczki lub szablonu bezpośrednio z Kokpitu WP albo coś nam się na stronie popsuło i chcemy wrócić do wersji zapisanej jako kopia zapasowa przy wykorzystaniu wtyczki BackWPup. W takim przypadku potrzebujemy dostępu do serwera przez FTP’a. By go uzyskać w pierwszej kolejności musimy zainstalować na komputerze specjalny program, tzw. klienta FTP. Może to być np. WinSCP czy FileZilla. Po jego uruchomieniu niezbędne będzie podanie nazwy hosta, nazwy użytkownika oraz hasła. Jeśli wszystko będzie się zgadzało zobaczymy pliki umieszczone na serwerze. Teraz możemy np. wgrać aktualną wersję wtyczki, którą wcześniej pobraliśmy na dysk naszego komputera. Wystarczy znaleźć jej lokalizację w oknie przestawiającym pliki lokalne, na komputerze i przeciągnąć ją do odpowiedniej lokalizacji w plikach umieszczonych na serwerze.


Logowanie do klienta FTP

Klient FTP

W całej operacji tak naprawdę najtrudniejsze jest odnalezienie tej poprawnej lokalizacji i właściwych plików na serwerze. Lepiej podchodzić do tego bardzo ostrożnie i nie kasować żadnych plików jeśli nie mamy pewności do czego one służą, gdyż może okazać się, że nasza strona raptem przestanie działać. A tego byśmy zdecydowanie nie chcieli 🙂 Najbezpieczniej będzie jeśli w pierwszej kolejności skopiujemy po prostu wszystkie pliki strony z serwera na dysk komputera. Bez problemu będziemy mogli wgrać je z powrotem jeśli zbytnio pofolgujemy sobie z kasowaniem i aktualizowaniem, i niekoniecznie przyniesie to takie rezultaty jakie byśmy chcieli.

Dostęp do serwera przez FTP bardzo się przydaje, jednak jak do wszystkiego, tak i do prac przy wykorzystaniu tego protokołu trzeba podchodzić na spokojnie i z rozwagą.

Copyright © 2013-2024. All Rights Reserved.